شهادت دکتر شریعتی

شهادت دکتر شریعتی

فردا مصادف است با سالروز درگذشت مشکوک و شهادت گونه دکتر علی شریعتی، یکی از بزرگترین مبارزان راه عدالت و آزادی و معلم روشنفکر انقلاب.

در چنین روزهایی و در ۲۹ خرداد ماه ۱۳۵۶ دکتر علی شریعتی که با نام اصلی علی مزینانی موفق به فریب ماموران ساواک شده و از کشور خارج شده بود به طرز مشکوکی و در آپارتمان دکتر حبیبی در حالیکه فرزندانش در کنارش بودند در گذشت.

علی شریعتی که دانش آموخته رشته جامعه شناسی از دانشگاه سوربن فرانسه بود در طول سالهای حیاتش سعی داشت با تعلیم اسلام انقلابی به جوانان کشور از سویی آنان را از ظلم طاغوتها برهاند و از سوی دیگر با مبارزه با روحانیت متحجر دامان اسلام را از خرافات و آفتهای تحجر پاک گرداند.

شریعتی ۲ دشمن داشت یکی حکومت پهلوی که درسهای شریعتی در حسینیه ارشاد باعث شده بود یک قشر جدید دانشگاهی و تحصیل کرده مسلمان و مبارز پدید بیاید و دیگری روحانیت متحجر که اندیشه های شریعتی را مانع دینمداری کاسبکارانه شان می دانستند و به حق که از سوی همین ۲ دسته رنجهای فراوان دید و مرارتهای بسیار را به جان خرید، از جمله آنان زندانهای طویل المدت دولتی و لعن و تکفیرهای منبری و حوزوی بود.

شریعتی نگاه بیدار و اندیشه هشیار یک نسل انقلابی عدالتخواه آرمانگرا بود، نسلی که توانست با تکیه بر اندیشه های شریعتی انقلابی عظیم را سامان ببخشد و بر طاغوت زمان پیروز شود و اگر چه طاغوت را توان شکستنش بود اما همان انقلاب مایه پر و بال گرفتن تحجر دینی شد.

به گواه آشنایان شریعتی، او قبل از عظیمت به فرانسه به دلیل استعمال بیش از حد سیگار مجبور شد تا تستهای پزشکی بدهد که نتیجه آنها از سلامتی کامل قلب و ریه او حکایت داشت، اما به ناگاه در ۲۹ خرداد اعلام شد که دکتر علی شریعتی به دلیل استفاده بیش از حد سیگار دچار انسداد تنفسی شده و از دنیا رفته است، این مساله از سوی همه نزدیکان شریعتی مورد تشکیک قرار گرفت تا آنجا که مرگ مشکوک او به ساواک و عوامل آن نسبت داده شد و او معلم شهید انقلاب نام گرفت.

بعد ها و در زمانی که یکی از عوامل جاسوس در سالهای اوایل دهه ۶۰ در تهران دستگیر شد از او مقادیری پودر سفید مشکوک به دست آمد که فرد مزبور اعتراف کرد این مواد در سیگار ریخته می شده و برای ترور مخالفان مورد استفاده قرار می گرفته است و شاید همو بود که برای اولین و آخرین بار خبر داد که در مرگ دکتر شریعتی از همان مواد استفاده شده است.

شریعتی چه شهید شده باشد و چه به مرگ طبیعی از دنیا رفته باشد به عنوان یک معلم بزرگ و انقلابی در خط آزادیخواهانی چون چگوارا، عبدالناصر، موسی صدر و شاید بالاتر از آنان همواره قرار خواهد داشت و یاد و نامش تا انتهای تاریخ در گوش انقلابیون و اصلاحگران دینی ایران باقی خواهد ماند.

روحش شاد.

dr.shariiati.gif

/ 1 نظر / 4 بازدید
اتش روح

سلام،بالاخره وب لاگ ...و آنگاه ...روح ،بروز شد....به امید دیدارت در وب لاگ....