سال نو مبارک

 red fishes of norouz || canon G2 | 1/20s | F2.5 | ISO 50

سال نو به همگی مبارک. براتون سال خوب و سرشار از موفقیت آرزو می کنم.

چهار شنبه سوری:

عده ای براین با این باورند که ؛  در ايران باستان روزي با عنوان چهار شنبه سوري نداشته ايم و اعتقاد دارند ،  چهار شنبه سوري پس از اسلام به وجود آمده و برگرفته از جشن "پنجه" است ؛ جشني كه پيش از اسلام ، زرتشتيان براي شادي روان نياكان برگزار مي كردند. جشن" پنجه" از جشن هاي " گهنبار" متعلق به زرتشتيان است كه آخر سال براي روان نياكان برگزار مي گرديد. چرا كه زرتشتيان اعتقاد داشتند در پنج روز آخر سال روان نياكان به خانه باز مي گردد تا از زندگي و شادي آن ها با خبر شود. 

اما عده ای دیگر این نظر را رد می کنند و معتقدند؛ جشن چهارشنبه سوري" جشن پنجه" نيست چون كه "جشن پنجه" بن مايه زرتشتي دارد و در پنج روز آخر سال برگزار مي شود و در آن" مير نوروز" به حكومت مي پردازد در حالي كه جشن " سوري" يك جشن ساده و ابتدايي است و به هيچ عنوان يك جشن ديني و آييني نيست. ما سند مكتوبي در مورد چهارشنبه سوري در متون مقدس زرتشتي نداريم و به همين دليل فقط مي توان گفت، شايد،اين جشن تنها متعلق به زرتشتيان نبوده است.

 "جشن سوري" یا چها رشنبه سوری  جشن بر پايي آتش است و جشن آتش در تمام كشورها مرسوم است، اما ايرانيان با سليقه خود اين جشن را زيباتر برگزار مي كرده اند.با این توصیف می توان  چهارشنبه سوري يا "جشن سوري" را يك جشن بومي و ملي دانست  که تمام مردم ايران با اديان مختلف در اين جشن شركت مي كنند و زرتشتيان نيز كه بخشي از مردم ايران  هستند، اين جشن را برپا می کنند. اما با توجه به جایگاه آتش در زندگی مردم گذشته و اینکه زرتشتیان تنها گروهی از مردم ایران را تشکیل می دهند نه تمام آنها را ؛ و اینکه آتش در دين زرتشتيان مقدس و داراي احترام است و آنها از روي آتش نمي پرند؛ و این برخلاف روش مرسوم در این روز است که مردم از روی آتش می پرند، می توان مراسم چهار شنبه سوري را جشني متعلق به ايران باستان وپيش از زرتشتيان دانست که در طی زمان ، مراسم های دیگر به آن افزوده شده است و همانطور که گفته شد با توجه به جایگاه آتش درزندگی مردم گذشته،جشن آتش در تمام كشورها مرسوم  بوده و هست، اما ايرانيان با سليقه خود اين جشن را زيباتر  و گاهی به آن رنگ دینی داده اند.

 دکتر "منیره احمد سلطانی " متخصص فرهنگ عامه دراین باره می گوید:« بيشتر جشن هاي ايراني با رفتار هاي ديني همراه بوده است.جشن هاي ايراني داراي ريشه و انديشه خاصي هستند و بر خلاف تصور عاميانه اي كه وجود دارد، ايرانيان آتش را خدا نمي دانستند، بلكه به عقيده آن ها آتش مظهر روشنايي و روشنايي مظهر دانش است. به همين دليل است كه ايرانيان براي آتش احترام قائل بوده و آن را نشانه اي از حضور خداوند مي دانستند . اين امر يكي از دلايل حضور آتش در جشن هاي ايراني مانند چهارشنبه سوري است، كه به مرور زمان جنبه ديني و اعتقادي پيدا كرده است . ديني كردن مراسم در همه جا ديده مي شود و اين كار در بين ايرانيان بيشتر از اقوام ديگر صورت مي گيرد؛ چون ايرانيان زودتر از تمام اقوام به ستايش خداوند پرداختند؛ به همين دليل بيشتر جشن هاي ما تا حدودي ريشه ديني پيدا كرده اند».

در پایان باید گفت ؛ چهارشنبه سوری و برگزاری جشن همراه با روشن کردن آتش نه تنها در ایران ، بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا مرسوم است . این جشن برای ایرانیان حکم استقبال از نوروز و بهار را دارد و مردم با روشن كردن آتش و گرم كردن هوا  به استقبال بهار و زندگي تازه تر می روند. اما باید گفت اقدام به اعمال پر خطر ممکن است چهارشنبه سوری را تبدیل به یک چهار شنبه سوزی تلخ کند.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

اعترض به فیلم ۳۰۰

در آستانهی نوروز باستان اهانتی دیگر از سوی هالیوود و دولت آمریکا به ایران.

جهت امضای اعتراض نامه کلیک کنید

 

/ 20 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هيروديا

سلام ح جان من هم سال نو رو بهت تبريک ميگم و آرزوی سالی خوبی و پر برکت رو برات دارم! شاد باشی و خندان

مرضيه

سلاااام «بوی عیدی، بوی توت، بوی کاغذ رنگی بوی تند ماهی دودی وسط سفره نو بوی یاس جانماز ترمه مادربزرگ با اینا زمستون و سر می کنم با اینا خستگی مو در می کنم.» عيدتون مبارك... سال پرموفقيت،به همراه سلامتی آرزومندم.

خانومی

دلم خيلی واست تنگ شده امشب بازم دلم گرفته تو رو کن دارم

خانومی

تو رو کم دارم يعنی پيشمی تو خيالمی اما دلم واسه حرف زدن باهات تنگ شده خودت که می دونی چی می گم خدايااااااااااااااااااااااااااااااااااااا

خانومی

ميرم دعا بخونم عزيزم واسه اروم شدنم دوستت دارم عزيزم مرسی واسه اين همه محبتت ممنونم خيلی دوستت دارم

انوشه

عيدت مبارک

ليلا اکرمی

سلام. نظر موافقتون چيه كه اينبار وبلاگم رو با نقدي روي كتاب صداي موجي زن ( كار مشترك مونا زنده دل و هدي قريشي ) به روز كنم ؟ ! خوب كردم ... و البته به همراه يك كار نسبتا جديد از خودم ... ممنون ميشم پست رو كامل بخونين .

خانومی

باز من خل شدم اخه خوب دوستت دارم عزيززززززززززززززززززممممممممم می بوسمت

خانومی

عزيز دلم دوستت دارم به اندازه همه دنيا و تا هميشه تا وقتی دنيا هست و نيست دوستت دارم ديوونههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه

مجيد

سلام دوست عزیزم ... حقیقتی کوچک ولی بزرگ ... منتظرم حتما" سری به باغ مهربونی بزن ... شاد و خرم و بهاری باشی.